Turinys /

T-4. Aviacija šiandien

Bepiločiai, nuo žemės pilotuojami orlaiviai

1. pav. Pirmieji bepiločiai orlaiviai. Amerikiečių „Kettering Bug“, pirmą kartą į orą pakilęs 1918 metais. Ši skraidanti bomba galėjo nulėkti net 121 km.

2. pav. General Atomics MQ-9 Reaper – bepilotis tolimų nuotolių lėktuvas, sukurtas „General Atomics“ įmonės. Gali būti naudojamas žvalgybai ir kaip bombonešis.

Pirmaujanti Dronų panaudojimo sritys - karinė.


3. pav. Bepiločių orlaivių, Dronų 10-tukas.

Policijos naudojami kvadrakopteriai parastai skirti stebėjimui, sekimui.

4. pav. Vokietijos pareigūnų naudojamas „Md4-1000“

Dronai populiarėja civilinėje saugoje atliekant priešgaisrinės saugos darbus, stebint teritorijas ir orus. Viesulų stebėjimas ir uraganų medžioklė. 3D žemėlapiai aplinkos ir gyvūnų apsauga ūkio sritys – tai tik kelios sritys, į kurias įtraukiami dronai.

Socialinių tinklų naudotojams skiriama „MeCam“ mini technologija, kuri leidžia fotografuoti save. Nuo delno paleidžiamas prietaisas leidžia iškart padarytas nuotraukas ar video filmus įkelti į socialinius tinklalapius. Papildomos įrangos nereikalaujantis „MeCam“, valdomas balsu.

DARPA NAV (angl. Nano Air Vehicle) programa, pradėta 2005 m., yra viena iš JAV vykdomų mini-dronų vystymo projektų. Šių mikrodronų išvaizda įkvėpta biologinės įvairovės – maži orlaiviai primena paukščius. Autonomiškų robotų-paukščių kūrimo pirmajame etape atliekamas aparato kūrimas ir dizainas kainavo 1,7 mln JAV dolerių. 7,6 cm ilgio dronai pirmą kartą buvo išdandyti 2008 m, vėliau jų ilgis padidintas iki 15 cm. Drono svoris – 19 gramų, o sparnų ilgis siekia 16 cm. Mikro-aparatas gali judėti 18 km/val. greičiu ir skristi tiek vertikaliai, tiek ir vertikaliai. Taikinys yra stebimas pritvirtinta mikrokamera. 2011 m. buvo „TIMES“ žurnalas droną įtraukė į geriausių metų išradimų penkiasdešimtuką.

Bepiločiai kosmose – taip pat netolima ateitis. JAV kompanijos „Titan Aerospace“ pradėti gaminti „Solara 50“ skirti ilgos trukmės skydžiams stratosferoje.

5. pav. 20 kilometrų aukštyje veikiančio aparato galimybės atleikant ryšio retransliavimo darbus siektų iki 60 kilometrų. „Solara 50“ gali išsilaikyti virš Žemės iki 5 metų naudojant vien saulės energiją, jame įrengta 3000 saulės fotoelementų, o nakties metu naudojamos ličio baterijos. Orlaivio svoris siekia 180 kg, jis gali gabenti 32 kg krovinius. Bendrovės ateities planuose – „Solara 60“ gamyba, kuris galėtų gabenti dvigubai didesnio svorio krovinius.

Dronai Lietuvos padangėje

Policijos darbą skraidantys robotai gerina ir Lietuvoje. Apie 100 tūkst. Lt kainavusį 2012 m. įsigijo ir mūsų policijos pajėgos, o nuo 2017 m. bepiločiai orlaiviai papildys Lietuvos gynybos sistemą. 14 valstybių vienijantis NATO Antžeminio stebėjimo sistemos projektas į sistemą integruos bepiločius lėktuvus, kurie bus naudojami žvalgybos tikslams, leis realiu laiku bet kokiomis oro sąlygomis gauti duomenis apie norimą vietovę. Projekte naudojamų orlaivių tikslai – bendro saugumo užtikrinimas, krizių valdymas ir kolektyvinė gynyba. Projekto kaina siekia 4,1 mlrd. Lt. Šiuo metu Lietuvos Karo akademijos leitenantų sukonstruoti bepiločių orlaivių modeliai sėkmingai naudojami įvairiose Lietuvos kariuomenės dalinių karinėse pratybose – operatyviai ir nepastebimai surenka informaciją apie teritoriją.
Praėjusių metų rugpjūčio 20–21 d. Lietuvos kariuomenės didžiojo Lietuvos etmono Jonušo Radvilos mokomojo pulko Gaižiūnų poligone (Rukloje) vyko nuotoliniu būdu valdomo daugkartinio naudojimo šiluminių oro taikinių, skirtų treniruotis šaudyti į oro taikinius raketinėmis oro gynybos sistemomis „Stinger” ir „RBS-70”, kvalifikaciniai bandymai.

Dronai pristato smulkius krovinius

Prekių pristatymo į namus funkcija iš kurjerių bus perleidžiama dronams. „Amazon“ kompanija kol kas neatsisako planų ir toliau tobulinti mažiau nei per pusvalandį prekes pristatantį į namus robotą-droną, tačiau teisiniai ribojimai JAV kol kas šiuo atžvilgiu griežti. Kol kas civiliniais tikslais naudoti dronus šalyje yra nelegalu. Kompanija dėl to buvo priversta reklaminius klipus filmuoti už JAV teritorijos ribų. Tikimasi, kad 2015 m. teisiniai apribojimai keisis ir bus palankesni gamintojams. Daugiau nei 80 proc. „Amazon“ parduodamų prekių svoris neviršija 2,3 kg.

Nuo „Amazon“ neatsilieka Dubajaus vyriausybės planai 2015 m. dronus naudoti oficialių dokumentų pristatymui. Tam būtų naudojami mažieji dronai – kvadkopteriai, kurie greta svarbių dokumentų į orą galėtų pakelti ir medikamentus. Jungtiniai Arabų Emyratai bandymus pradėjo 2014 m. vasario mėnesį. Meksikoje veikianti „Burrito Bomber“ vysto maisto užsakymo ir tiekimo paslaugas, kurias teikia bepiločiai aparatai, užsakančiojo buvimo vieną nustato pagal gautus duomenis iš išmaniojo telefono.

Teisiniai pagrindai kolkas neapibrėžti ir bepiločių orlaivių naudojimas civilinėse srityse, versle susiduria su draudimais, nes nėra aiškių naudojimo taisyklių.

TOP